logo

TÜRKİYE GENELİ BAYİLİKLER VERİLMEKTEDİR

Eskişehir İş Güvenliği Malzemeleri


FM200 söndürme sistemi

Holon gazının yasaklanmasından sonra, alternatif gaz olarak piyasaya sürülmüş ve en çok kullanılan alternatif gaz olmuştur. Günümüzde en yaygın kullanılan gazlı yangın söndürme sistemidir. İletken değildir ve en önemli özelliği insan sağlığına zarar vermemesidir. Tarif edilen gaz atesi absorbe ederek yani yangını kendine doğru çekerek söndürür ve oda içerisindeki oksijeni soluk alıp verme derecesine kadar düşürür. Ülkemizde ve Avrupa’da ISO 14520-9 normlarına göre dizayn ve hesaplama yapılmaktadır. Ortamda bulunan cihaz ve evraklara zarar vermez. Basınçlandırılmamış olan gazın içerisine telefon ve elektronik cihazlar atılmış ve zarar görmemiş tam aksine gaz içerisinde çalışmaya devam etmiştir. 25 bar ve 42 barda basınçlandırılmış şekilde çalışmaktadır.

FM200 Söndürme Sistemi Uygulama Alanları

Bilgi işlem odaları ve merkezleri, arşivler, ana kumanda ve kontrol merkezleri, otomasyon merkezleri, elektronik malzeme depoları, sanat galerileri ve müzeler, kütüphaneler, laboratuvar ve araştırma-geliştirme merkezleri, elektrik odaları, telefon santralleri, UPS ve akü odaları, tıbbi malzeme depolarıdır.

FM200 Söndürme Sistemi Çalışma Düzeni

Yangın detektörü alandaki yangını tespit ettiği zaman alarm alanda uyarı vermek üzere baslar ve boşaltma lambası yanar. A.R.M G.C yi çalışması ve silindirin tepesine kurulmuş olan diski açması için harekete geçirir. FM200 gaz 6-10 sn içinde boru ve emzik boyunca korunan alana boşaltılır.

FM200 Söndürme Sistemine Ait Ekipmanlar: 24 Adet